Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

سلام به همگی‌، من آنیتا هستم.
تا به حال چیزی راجع به «جشن عاطفه ها» شنیده اید؟ این جشن همان روزی است که مردم احساسات و همدردی های خود را به شکل هدایایی لازم برای آغاز مدارس برای کودکان فقیر و نیازمند می فرستند و شادی حاصل از این کار را جشن می گیرند.
در این درس یاد می گیرید که کودکان ایران در روز «جشن عاطفه ها» کیف و کتاب و دفترها را در کاغذ کادو می پیچند و به آن دسته از همسالان خود که از داشتن این چیزها محروم اند هدیه می دهند٬ تا برای همه امکان تحصیل به صورت مساوی ایجاد شود.
آیا می دانید چه جشن دیگری در داخل ایران شباهت زیادی به «جشن عاطفه ها» دارد؟
جواب را در آخر این ویدئو به شما نشان خواهیم داد.
«عاطفه» در لغت به معنی «احساس»٬ «همدردی»٬ و «مهر و محبت» است. هدف از برگزاری «جشن عاطفه ها» کمک به کودکان و دانش آموزان نیازمندی است که توان تهیهٔ لوازم مورد نیاز برای مدرسه را ندارند. این جشن در گذشته قبل از «اول مهر» که روز آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس در ایران است برگزار می شد٬ ولی در سال های اخیر در اوایل ماه مهر و با شرکت خود مدارس انجام می شود. در این روز در کل کشور٬ خانواده ها و کودکان هدیه های خود را که به شکل دفتر٬ کتاب٬ مداد٬ لوازم التحریر دیگر و حتی کیف مدرسه٬ و یا کمک های نقدی است٬ تقدیم به مراکز جمع آوری و پخش این هدایا می کنند. بدین ترتیب کودکان نیز حس کمک و دوستی با همسالان خود را تجربه می کنند.
برای تبلیغ و شرکت در «جشن عاطفه ها»٬ رادیو و تلویزیون و روزنامه ها نیز از چند روز قبل از آن٬ فعالانه شروع به پخش اخبار و تهیهٔ گزارشات مربوط به این جشن می کنند. آنان مردم را دعوت و تشویق به مشارکت در این فعالیت همگانی می کنند. در طول روز «جشن عاطفه ها» نیز با پخش تصاویر و مصاحبه های شاد با کودکان شرکت کننده٬ به انتقال شور و هیجان جمعیت کمک می کنند. جشن عاطفه ها معمولاً از صبح آغاز شده و تا عصر ادامه پیدا می کند. در طول این مدت خیابانها سرشار از آدم های خوشحال٬ هدایایی در بسته بندی های زیبا٬ و حتی بادکنکهای رنگی می شوند که بی شباهت نیست به جشنی بزرگ و واقعی.
در سال تحصیلی ۹۳-۹۲ (۲۰۱۳)٬ «جشن عاطفه ها» ۱۹ ساله شد. برخی از مردم معتقدند که در سال های اخیر میل و اشتیاق برای شرکت در این جشن نسبت به گذشته کاهش یافته است. به همین دلیل٬ کم نیستند پیشنهادات برای ایجاد تغییرات و نوآوری در شیوهٔ برگزاری این جشن ملی. به عنوان مثال آشنا کردن هر چه بیشتر کودکان با اهداف این جشن٬ برگزاری بیشتر مسابقات و یا اجرای اشعار مربوط به این جشن٬ افزودن زمان یا تعداد روزهای برگزاری این جشن٬ جمع آوری کمکهای ایرانیان خارج از کشور٬ استفاده از پایگاه های اینترنتی و غیره. شاید لازم به یادآوری است که پیام تبریک سال تحصیلی روی یک هدیه همراه یک شاخه گل چقدر می تواند دل کودکی را شاد کند.
واژه های «اول مهر» و «جشن عاطفه ها» یادآور همدیگر بوده، هردوی این کلمات یادآور آغاز دوبارهٔ مدارس است! این واژه ها برای برخی از بزرگسالان خاطره انگیز است، ولی برای بیشتر کودکان به معنی پایان تعطیلات خوش تابستان می باشد!
و حالا جواب سوال اخیر را به شما می دهم.
آیا می دانید چه جشن دیگری در داخل ایران شباهت زیادی به «جشن عاطفه ها» دارد؟
جشن دیگری با نام «جشن نیکوکاری» وجود دارد که قبل از بهار یا سال نوی ایران است. در آن جشن نیز همانند «جشن عاطفه ها» مردم هدیه ها وکمکهای خود را برای نیازمندان می فرستند تا همگی با دلی شاد سال نو را آغاز کنند.
این درس چطور بود؟ چیز جالبی یاد گرفتید؟
آیا در کشور شما جشنی مربوط به آغاز مدارس وجود دارد؟
نظر خود را برای ما به PersianPod101.com ارسال کنید. به امید دیدار در درس بعدی!

Comments

Hide