Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

سلام به همگی‌، من آنیتا هستم.
«عید غدیر» در واقع جشن برگزیده شدن حضرت علی به جانشینی پیامبر اسلام از جانب خدا و اعلام آن توسط خود پیامبر اسلام حضرت محمد می باشد. این واقعه در مکانی به نام «غدیر خم» روی داد و به عید غدیر شهرت یافت.
در این درس فرا می گیرید که در عید غدیر٬ مسلمانان شیعه مانند بقیهٔ اعیاد٬ روزه می گیرند و غسل عید را انجام می دهند. و همچنین به خواندن دعا و عبادت٬ پوشیدن لباس عید٬ و به جشن و شادی و سرور می پردازند.
آیا می دانید که «نهج البلاغه» چیست و چه ارتباطی با حضرت علی (ع) دارد؟
جواب را در آخر این ویدئو به شما نشان خواهیم داد.
«غدیر» در لغت به معنای «آبریز» بوده٬ «غدیر خم» نام مکانی است که به دلیل وجود برکه ای٬ در آن آب باران جمع می شده اما دارای گرمای شدید و طاقت فرسایی بوده است. در روز ۱۸ ذی الحجهٔ سال دهم قمری٬ پیامبر اسلام حضرت محمد در راه بازگشت از زیارت کعبه یا خانهٔ خدا به همراه پیروانش٬ در «غدیر خم» برای استراحت توقف کردند. در اینجا حضرت محمد همهٔ حاضران را اطراف خود جمع کرده به سخنرانی پرداختند. ایشان دست حضرت علی را بالا برد و اعلام کرد که:: «هر کس که من مولای او هستم٬ علی مولای اوست.» بدین ترتیب حضرت علی به جانشینی وی برگزیده شد و بسیاری از افراد حاضر به وی تبریک گفتند.
در میان مسلمانان شیعه و سنی اختلاف نظر در اینست که سنی ها این واقعه را نه به عنوان اعلام جانشینی بلکه تنها اعلام دوستی می دانند. عید «غدیر خم» برای مسلمانان شیعه٬ از بزرگترین اعیاد نظیر عید فطر و عید قربان به شمار می رود. در این روز اعمال خاصی را که باید انجام دهند عبارتند از:: گرفتن روزه و به جا آوردن غسل عید. همچنین در صورت امکان زیارت حضرت علی نیز صورت می گیرد و بسیار پسندیده است.
خواندن دعای خاص و عبادت و تبریک و تهنیت گفتن این روز به بقیهٔ شیعیان نیز از اعمال این روز می باشند. دیگر کارهایی که انجامشان در این روز فضیلت دارد و پیشنهاد می شود عبارتند از پوشیدن لباس عید٬ آراستن خود و استفاده از عطر و بوی خوش٬ شادی کردن و شاد کردن دیگران٬ بخشیدن گناهان دیگران و برآوردن خواسته هایشان٬ دید و بازید٬ شریک شدن غذای خود با دیگران٬ و شکر و سپاس خداوند به خاطر نعمتایش.
اشخاص زیادی از جمله اندیشمندان و بزرگان غیر مسلمان در مدح و ستایش حضرت علی سخنانی بیان کرده اند که از این میان٬ تعدادی عبارتند از «جبران خلیل جبران» از علمای بزرگ مسیحیت و اهل هنر٬ «شبلی شمیل» دانشمندی که امام علی را محترم می شمرد٬ «میخاییل نعیمه» از دانشمندان مسیحی٬ «کارلایل» فیلسوف انگلیسی٬ «لامنس» کشیش بلژیکی٬ «ماادام دیالافوا»٬ و «پطروشفسکی» استاد دانشگاه.
و حالا جواب سوال اخیر را به شما می دهم.
آیا می دانید که «نهج البلاغه» چیست و چه ارتباطی با حضرت علی (ع) دارد؟
«نهج البلاغه» در لغت به معنای «روش سخنوری و فصاحت» می باشد٬ که در واقع به کتاب مجموعهٔ سخنان و خطابه ها و نامه های حضرت علی گفته می شود. این کتاب که توسط فردی به اسم «سید رضی» گردآوری شده است٬ شامل موعظه ها و سخنان حکمت آمیز امام علی بوده به زبان های مختلف ترجمه شده است.
این درس چطور بود؟ چیز جالبی یاد گرفتید؟
آیا شما نیز اطلاعاتی راجع به حضرت علی (ع) دارید؟
نظر خود را برای ما به PersianPod101.com ارسال کنید. به امید دیدار در درس بعدی!

Comments

Hide