Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

سلام به همگی‌، من آنیتا هستم.
می دانید «عاشورا و تاسوعا » به چه معنی است؟ «تاسوعا» یعنی روز نهم و «عاشورا» به معنی روز دهم ماه محرم یا اولین ماه قمری اسلامی می باشد٬ که در این روز ها «نبرد کربلا» به وقوع پیوست.
در این درس می آموزید که در عاشورا و تاسوعا شهادت امام حسین روی داد، و در نتیجه این روز ها عزاداری عمومی به شمار می روند.
آیا می دانید که واژهٔ «نخل» در عزاداری های ماه محرم به چه معناست؟
جواب را در آخر این ویدئو به شما نشان خواهیم داد.
در ۱۰ اکتبر سال ۶۸۰ میلادی در محلی به نام کربلا٬ میان امام حسین و یزید حاکم بنی امیه جنگی روی داد. دلیل این جنگ مخالفت امام حسین با حاکمیت خلاف شرع یزید بود. در روز نهم محرم یا «تاسوعا» سپاهیان یزید خیمه های یاران امام حسین را محاصره کردند. در روز «عاشورا» نبرد سختی میان این دو در گرفت و امام حسین و یارانش به طرزی ناجوانمردانه به شهادت رسیدند. هم اکنون هر سال سوگواری گسترده ای به مناسبت این واقعهٔ تاریخی در ماه محرم در میان مسلمانان برگزار می شود.
در روزهای عاشورا و تاسوعا در کوچه و خیابان ها شاهد حضور «دسته ها» یا «هیئت ها» هستیم. «دسته ها» عبارتند از گروه هایی از مردم که عزاداری را به صورت دسته جمعی برگزار می کنند. در این گروه ها مردان اکثراً لباس های سیاه پوشیده٬ و به «زنجیرزنی» یا «سینه زنی» می پردازند. «زنجیرزنی» مراسمی است که مردم غم و اندوه خود را با کوبیدن زنجیر به شانه ها و کمر خود نشان می دهند. «سینه زنی» نیز آیینی شبیه به آن است٬ با این تفاوت که به جای زنجیر با دست به سینهٔ خود می کوبند. زنجیرزنی و سینه زنی معمولاً همراه با خواندن اشعار عزاداری و همنوایی طبل و دهل و حمل پرچم و علم صورت می گیرد.
از دیگر رسوم ویژهٔ عاشورا و تاسوعا اجرای «تعزیه» یا «تعزیه خوانی» می باشد. تعزیه که به آن «شبیه خوانی» نیز می گویند٬ نمایشی مذهبی است که در آن نبرد کربلا توسط بازیگرانی که نقش اشخاص واقعی حاضر در واقعه را بازی می کنند اجرا می شود. در واقع صحنهٔ نبرد توسط هنرمندان بازسازی می شود٬ که این خود به نوعی سوگواری به شمار می رود. در آیین دیگری به نام «روضه» یا « روضه خوانی»٬ همان واقعه را به صورت اشعار مذهبی و یا داستان برای مردم با صدای بلند اجرا و نقل می کنند. «تعزیه» معمولاً در مکان هایی مذهبی به نام «تکیه» انجام می گیرد.
امام حسین به دلیل شهادت بیادماندنی خود در راه خدا٬ توسط شیعیان «سید الشهدا» یا «سالار شهیدان» لقب گرفت. در ماه محرم و روزهای عاشورا و تاسوعا به نام ایشان میان مردم غذای نذری پخش می کنند.
و حالا جواب سوال اخیر را به شما می دهم.
آیا می دانید که واژهٔ «نخل» در عزاداری های ماه محرم به چه معناست؟
«نخل»٬ تابوت چوبی بزرگی پوشیده از پارچه های سبز و سیاه است که در عاشورا به عنوان تابوت امام حسین توسط عده ای از عزاداران حرکت داده شده در مساجد نگهداری می شود.
این درس چطور بود؟ چیز جالبی یاد گرفتید؟
راجع به شهادت بزرگان دینی چه وقایع دیگری می شناسید؟
نظر خود را برای ما به PersianPod101.com ارسال کنید. به امید دیدار در درس بعدی!

Comments

Hide