Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

سلام به همگی‌، من آنیتا هستم.
آیا «ماه مهمانی خدا» را می شناسید؟ ماهی که «درهای بهشت گشوده و درهای جهنم بسته می شوند»؟ این ماه همان «رمضان» یا نهمین ماه سال قمری مسلمانان است که در آن روزه می گیرند.
در این درس یاد می گیرید که در طول این ماه مسلمانان از صبح تا عصر خوردن و نوشیدن را کنار می گذارند٬ و به عبادت و انجام کارهای نیک مشغول می شوند. در ایران از رمضان به عنوان «ماه مبارک» یاد می کنند.
آیا می دانید که نوزدهم و بیست و یکم رمضان چه روزهایی هستند؟
جواب را در آخر این ویدئو به شما نشان خواهیم داد.
در ماه رمضان مسلمانان روزه می گیرند. بدان معنی که از اعمالی که افکار آنها را از خداوند به خود معطوف می کنند، مانند خوردن و آشامیدن و رفع تمایلات مادی ونفسانی در طول مدت طلوع خورشید تا غروب آن خودداری می کنند. در عوض بیش از همیشه به عبادت و نماز و انجام اعمال نیک مانند کمک به نیازمندان پرداخته در رفع کدورتها می کوشند. گفته می شود که در این ماه هرکس از خداوند به خاطر گناهان خود طلب بخشش نماید، رحمت و برکت الهی بیش از پیش شامل حال او شده و دعاهایش مستجاب می شوند.
غذا خوردن در ماه رمضان به دو وعدهٔ اصلی «سحری» و «افطار» محدود می شود. سحری هر صبح قبل از نماز و طلوع آفتاب، و افطاری هر عصر پس از نماز و غروب صرف می شود. در طول مدت زمان میان این دو، «روزه» یا پرهیز از خوردن و نوشیدن صورت می گیرد. هنگام سحری از غذاهایی مانند برنج و مواد مغذی استفاده می شود تا بدن در طول روز دچار کمبود انرژی نشود. در زمان افطار نیز بهتر است با خوردنی های سبک مثل خرما، چای، نان و پنیر به روزهٔ خود پایان دهیم. خوردن آش و حلیم نیز برای افطار رواج دارد.
در ماه رمضان شبها یی مقدس به نام «شب قدر» وجود دارند، که در طول آنها مسلمانان بدون خوابیدن تا صبح با شب زنده داری و عبادت سپری می کنند. به اعتقاد آنان، در این شب ها چند واقعهٔ بزرگ و مهم روی می دهد. یکی از آنها اینست که قرآن کتاب مقدس مسلمانان بر پیامبر اسلام نازل می شود. واقعهٔ دیگر اینست که فرشتگان ظاهر شده سرنوشت یک سال انسانها را مشخص می کنند و بخشش و رحمت خاص خدا شامل بندگان او می شود. به همین دلیل گفته می شود که عبادت و احیای هر کدام از این شب ها به اندازهٔ بیشتر از هزار ماه ارزش دارد.
«زولبیا و بامیه» نام دو نوع از شیرینی های خاص ماه رمضان است که اکثراً در سفره های افطاری دیده می شوند و به همراه بقیهٔ غذاها صرف می شوند. در برخی مواقع وعدهٔ افطار به یک مهمانی تبدیل می شود که مردم در آن با هم سهیم می شوند.
و حالا جواب سوال اخیر را به شما می دهم.
آیا می دانید که نوزدهم و بیست و یکم رمضان چه روزهایی هستند؟
در روز نوزدهم ضربت خوردن امام اول شیعیان حضرت علی است و روز بیست و یکم به شهادت رسیدن ایشان است، که این روزها در کل کشور عزاداری عمومی به شمار می روند.
این درس چطور بود؟ چیز جالبی یاد گرفتید؟
آیا شما هم روزه می گیرید؟ روزه در کشور شما به چه شکل است؟
نظر خود را برای ما به PersianPod101.com ارسال کنید. به امید دیدار در درس بعدی!

Comments

Hide