Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

سلام به همگی‌، من آنیتا هستم.
آیا تا به حال راجع به جشن پرش از روی آتش چیزی شنیده اید؟ این جشن که در ایران «چهارشنبه سوری» نام دارد٬ شب آخرین سه شنبهٔ سال خورشیدی ایران برگزار می شود و به معنی جشن و سرور در روز چهارشنبه است.
در این درس یاد می گیرید که عصر چهارشنبه سوری٬ ایرانیان در کوچه و خیابان آتش های کوچک و بزرگ می افروزند و از روی آن می پرند. با این کار در واقع بدی های سال در حال اتمام را به آتش سپرده و با درخواست خوبی ها از آن به پیشواز سال جدید می روند.
آیا می دانید که «کوزه شکنی» در چهارشنبه سوری به چه معنی است؟
جواب را در آخر این ویدئو به شما نشان خواهیم داد.
«چهارشنبه سوری» در ایران پیشینه ای بسیار قدیمی دارد. امروزه در این روز اکثر مردم در هر سنی دور آتش جمع می شوند و با پرش از روی آن به جشن و سرور می پردازند. همچنین با موسیقی و رقص٬ و روشن کردن فشفشه و ترقه٬ شادی و صدای انفجار تا پاسی از شب ادامه دارد. هنگام پریدن از روی آتش٬ شعر «زردی من از تو٬ سرخی تو از من» گفته می شود تا سرخی آتش شادی آورده و زردی یا اندوه و بیماری را از فرد بگیرد.
«قاشق زنی» از آیین های برچیده شدهٔ چهارشنبه سوری است٬ که البته هنوز هم در برخی نقاط ایران برگزار می شود و شباهت زیادی به جشن «هالووین» دارد. برای اجرای این مراسم٬ جوانان با کشیدن پارچه ای بر سر برای ناشناس ماندن٬ به در خانه ها رفته قاشقی را به کاسه ای می کوبند تا با سر و صدای آن٬ صاحب خانه شیرینی و پول و آجیل در کاسه هایشان بریزد. در آیین دیگری شبیه به این٬ مردم شال یا پارچهٔ درازی را جلوی خانه ها آویزان می کنند تا هدیهٔ کوچکی به آن وصل شود.
ممکن است بدانید که آجیل خوردن٬ در اکثر جشن های ایرانی از فعالیت های اصلی و پر طرفدار به شمار می رود. «آجیل مشکل گشا» نام مجموعه ای از این آجیل هاست که اکثراً شامل پسته و فندق٬ بادام٬ گردو٬ نخودچی و کشمش و نظیر اینها می باشد. این باور وجود دارد که با خوردن ین آجیل٬ سختی ها و بدیها از انسان دور می شوند٬ و به همین دلیل نام آنرا«مشکل گشا» یا گشایندهٔ مشکلات نهاده اند. این آجیل در چهارشنبه سوری نیز گردآوری شده٬ در طول شب همراه دوستان و خانواده صرف می شود.
یکی از کارهای جالب مرسوم در چهارشنبه سوری٬ «فال گوش ایستادن» است. بدین ترتیب که یک نفر آرزویی کرده پشت دری یا در خیابان منتظر می ایستد و اولین حرفی را که می شنود به عنوان فال نیک یا بد تعبیر می کند.
و حالا جواب سوال اخیر را به شما می دهم.
آیا می دانید که «کوزه شکنی» در چهارشنبه سوری به چه معنی است؟
«کوزه شکنی» نیز از رسوم قدیمی چهارشنبه سوری است٬ که در آن کوزهٔ کهنه ی را با زغال و نمک و سکه به نشانهٔ درد و بلا پر کرده٬ آنرا از پشت بام خانه به خیابان می اندازند تا با شکستن کوزه بدبختی ها نیز از بین بروند.
این درس چطور بود؟ چیز جالبی یاد گرفتید؟
آیا در کشور شما هم جشنی مربوط به آتش وجود دارد؟
نظر خود را برای ما به PersianPod101.com ارسال کنید. به امید دیدار در درس بعدی!

Comments

Hide