Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

سلام به همگی. من آنیتا هستم.
آیا تا به حال به مراسم تشییع جنازه دعوت شده اید؟ این مراسم سوگواری در تمام نقاط دنیا به شکلهای متنوع و با آداب و رسوم مختلفی انجام می شود.
در این درس فرا می گیرید که امروزه در ایران به مناسبت درگذشت اقوام و نزدیکان، آیین‌ها و مراسمی ‌برپا می‌گردد که با نام آیین‌های سوگواری و مراسم ختم شناخته شده اند .در مورد آداب و رسوم مراسم تشییع جنازه زرتشتیان و مسلمانان نیز صحبت خواهیم کرد.
آیا می دانید چرا حلوا و خرما در مراسم تشییع جنازه توزیع می شود؟
جواب را در آخر این ویدئو به شما نشان خواهیم داد.
در ایران مراسم تشییع جنازه طی چند مرحله اتفاق می افتد. مرحله اول شستن بدن است. بدن درگذشته توسط اقوام هم جنس با آب و صابون شسته می شود. سپس بدن درون پارچه ای بلند٬ سفید و کتانی٬ به نام کفن پیچیده می شود. بدن را داخل تابوتی چوبی برای حمل به قبرستان قرار می دهند. مراسم خاکسپاری بعد از طلوع آفتاب انجام می‌شود. اقوام و آشنایان به قبرستان رفته ٬ بدن را بدون تابوت٬ رو به سوی مکه به زمین می سپارند. دادن خیرات برای روح در گذشته٬ خواندن نماز میت ودادن گلهای سفید به اقوام در گذشته نیز ازاعمال پسندیده این مراسم می باشد.
برگزاری مراسم سوم، هفتم و چهلم سنتی است که در جامعه متعارف و معمول است . این ایام اقوام و آشنایان درگذشته دور هم جمع شده٬ با هم عزاداری می کنند٬ تا شاید بتوانند درد و سوگواری سنگینی را که پس از مرگ فردی اتفاق می افتد ٬کمی آسایش دهند. این زمانی است که همگی می توانند با هم‌دلی٬ هم‌دردی٬ و گریه کردن٬ دل خود را از درد و عذاب خالی کنند. فامیل در گذشته در این مراسم معمولا غذایی مانند چلو کباب ازبیرون تهیه می کنند وهمه دورهم صرف می کنند.
در تمام آیین‌های سوگواری که ذکر شده است٬ آداب و رسوم خاصی وجود دارد که می‌بایست آنها را رعایت کرد. سیاه رنگ عزاداری در ایران است و تمامی اقوام و آشنایان با لباس‌های سیاه در این مراسم شرکت می کنند. خانم‌ها از آرایش کردن٬ رنگ کردن مو وناخن و بند انداختن برای چهل روزمی پرهیزند. آقایان نیز از اصلاح کردن موی صورت و بدن خود تا بعد از روز چهلم خودداری می کنند. برای ابراز همدردی و سوگواری خود با دیگران در مراسم از عبارات ::" تسلیت عرض می کنم". و"امیدوارم غم آخرتان باشد." استفاده می شود.
آیا می دانستید که زرتشتیان اعتقاد دارند که بدن بعد از مرگ مامنی برای فساد و ناپاکی‌ها می‌شود و اگر جسد را مدفون کنند خاک را آلوده ساخته‌اند و اگر در آب غرق کنند آب را ناپاک نموده‌اند و اگر در آتش بسوزانند با آلوده ساختن این فروغ آسمانی بزرگترین گناهی صورت گرفته‌است؟ بنابراین آنها جسد را به مکان بلندی به نام «دخمه» یا «برج خاموش» می‌برند تا لاشخورها بتوانند جسد را بخورند.
و حالا جواب سوال اخیر را به شما می دهم.
آیا می دانید چرا حلوا و خرما در مراسم تشییع جنازه توزیع می شود؟
افراد عزادار معمولا تمايل زیادی به خوردن غذا ندارند و این ايجاد افت و نوسان قند خون در آنها‌ می شود.و این باعث کم‌حوصلگي٬ اضطراب، کم‌طاقتي و ‌استرس در این افراد می شود.به این خاطر خوراکي‌هاي شيريني٬ مقوی و آرام‌بخش مانند حلوا و خرما به آنها داده می شود.
این درس چطور بود؟ چیز جالبی یاد گرفتید؟
آداب و رسوم مراسم تشییع جنازه نزد شما٬ نقاط مشترکی با آداب و رسوم مسلمانان یا زرتشتیان دارد؟
نظر خود را برای ما به PersianPod101.com ارسال کنید. به امید دیدار در درس بعدی!

Comments

Hide