Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

سلام به همگی‌، من آنیتا هستم.
«جشن نیکوکاری» بسیار شبیه «جشن عاطفه ها» ست. با این تفاوت که به جای اول پاییز٬ در آستانهٔ بهار برگزار می شود. و نه تنها برای کودکان نیازمند٬ بلکه برای کمک به همهٔ مردم می باشد.
در این درس فرا می گیرید که در هفتهٔ «جشن نیکوکاری»٬ مردم کارهای نیک انجام می دهند. این جشن با نام «احسان» نیز که به همان معنی «انجام کارهای خوب» می باشد٬ شاخته شده است.
آیا می دانید که برگزار کنندهٔ اصلی «جشن نیکوکاری» درایران کدام نهاد یا سازمان است؟
جواب را در آخر این ویدئو به شما نشان خواهیم داد.
«نیکوکاری» به مفهوم «انجام کارهای نیک» می باشد. یعنی «جشن نیکوکاری» محدود به جمع آوری هدایا و کمک های مردمی نبوده٬ قسمت کردن غذای روز با دیگران٬ بخشیدن لباس های کمتر مورد استفادهٔ خود٬ همراهی و وقت گذرانی با سالمندان و کودکان نیز بخشی از «کارهای نیک» محسوب می شوند. حتی برخی درختکاری٬ و بعضی از زوج های جوان در این روزها با یکدیگر ازدواج می کنند! در واقع «جشن نیکوکاری» بیش از یک روز بوده و گاهی از ۳ روز تا یک هفتهٔ وسط اسفند طول می کشد. در طول این مدت بسیارند افرادی که قلک های خود را می شکنند تا پس انداز خود را صرف کمک و هدیه به افراد نیازمند بکنند.
شاید همهٔ ما دیده ایم کودکانی را که بر سر چهارراهها دسته گل می فروشند به جای اینکه در خانهٔ خود به انجام تکالیف درسی خود سرگرم باشند. افراد بیماری بوده اند که با دست یا پای شکسته به نوازندگی در خیابان میان مردم پرداخته اند زیرا پول درمان خود را نداشتند. حتی «دخترک کبریت فروش»ای نیز در این میان ممکن است دیده باشید! در چنین شرایطی، بقیهٔ مردم بیکار نمی نشینند و به سوی کمک به دوستان خود می شتابند. در این روزها بانک ها نیز برای همراهی، شعب و شماره حساب های جمع آوری کمکهای نقدی مردم را اعلام می کنند.
مؤسسات خیریه ای وجود دارند که با هدف حمایت از بیماران لاعلاج یا کودکان مبتلا به سرطان تأسیس شده اند. این مؤسسات نیز با برگزاری برنامه های مختلف کمکهای داوطلبانهٔ مردم را به نفع این کودکان و بیماران جمع آوری می کنند. پخش صندوق های ویژهٔ این کمک ها٬ و برگزاری کنسرت های خیریه توسط هنرمندان خوش قلب با هدیه کردن کل درآمد آن به این افراد٬ تنها بخشی از فعالیتهای نیکوکارانهٔ این سازمان ها می باشند.
آیا می دانید که در ایران کلمهٔ «احسان» به معنی نیکوکاری اسم پسر٬ و کلمهٔ «عاطفه» به معنی حس و همدردی نام دختر محسوب می شوند؟ نباید تصور شود که در ایران اسامی جشنها را روی فرزندان خود می گذارند! زیبایی این دو اسم در عمق معنی و مفهوم آنها پنهان است که خود دلیلی بر شیرینی زبان فارسی می باشد.
و حالا جواب سوال اخیر را به شما می دهم.
آیا می دانید که برگزار کنندهٔ اصلی «جشن نیکوکاری» درایران کدام نهاد یا سازمان است؟
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران٬ سازمانی به نام «کمیتهٔ امداد امام خمینی» با هدف کمک به نیازمندان٬ مستضعفان٬ بیماران٬ و جمع آوری صدقه تأسیس شد. تاریخ روز تأسیس این کمیته٬ همزمان است با تاریخ اولین روز «جشن نیکوکاری» یعنی ۱۴ اسفند.
این درس چطور بود؟ چیز جالبی یاد گرفتید؟
آیا شما نیز روزی مخصوص انجام دادن کارهای خوب دارید؟
نظر خود را برای ما به PersianPod101.com ارسال کنید. به امید دیدار در درس بعدی!

Comments

Hide