Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

سلام به همگی‌، من آنیتا هستم.
آیا درختان را دوست دارید؟! در هر حال حقیقت اینست که آنان شما را دوست دارند! این را از فواید بیشماری که برای انسان دارند می توان حدس زد. برای بقا و حفظ این دوستی بهترین کار «کاشتن درختان» و مراقبت از آنهاست.
در این درس فرا می گیرید که «روز درختکاری» در ایران٬ در ۱۵ اسفند یا ۵ مارس برگزار می شود٬ و در این روز هر کس بتواند٬ نهالی هر چند کوچک برای آبادانی و سرسبزی کشور خود می کارد تا در آینده قسمتی از فضای سبز ایران شود.
آیا می دانید که کهنسال ترین درخت ایران چه درختی است و کجا قرار دارد؟
جواب را در آخر این ویدئو به شما نشان خواهیم داد.
در بسیاری از کشورهای جهان٬ روز درختکاری برگزار می شود. در ایران نیز این روز در اواخر زمستان یعنی ۱۵ اسفند یا ۵ مارس بوده٬ مردم به درختکاری می پردازند. از علت های پدید آمدن چنین روزی اهمیت و نقش مهم درختان در زندگی انسان هاست. از کاغذ و مدادی که استفاده می کنیم و پاکیزگی هوا توسط تولید اکسیژن گرفته٬ تا میوه و سایهٔ درختان برای ما فایده دارند. به همین دلیل حفظ آنها در سلامت و زیبایی جهان نقش اساسی دارد. روز درختکاری در ایران٬ اولین روز از هفته ای به نام «هفتهٔ منابع طبیعی» محوب می شود. در چنین روزی گروههای مختلف در سنین متفاوت٬ نهال هایی به دست می گیرند و آنان را به دل خاک می سپارند.
درختکاری در ایران دارای سابقهٔ طولانی است. ایرانیان قدیم جشن های خاصی داشتند که در طول آنها به درختکاری می پرداختند و با مراسم مذهبی و عبادت به خاک و زراعت احترام می گذاشتند. گفته می شود که در دین زرتشت اعتقاد بر این بود که خداوند جهان را در شش روز آفرید٬ که آفرینش درختان و گیاهان در روز چهارم صورت گرفته است. همچنین هر وقت کودکی متولد می شد٬ خانواده اش به نام او درختی می کاشتند و این درخت همزمان با بزرگ شدن فرزند٬ رشد می کرد و تنومند می شد.
امروزه در روز درختکاری٬ در مدارس نیز مراسم کاشت و بزرگداشت درختان صورت می گیرد. علاوه بر آن٬ در متون ادبی و مذهبی نیز تعالیم و جملات زیبایی در رابطه با درختکاری به چشم می خورند٬ مانند جملهٔ «هر کس نهالی بکارد٬ خداوند به تعداد میوه های درخت آن به او پاداش خواهد داد» از پیامبر اسلام. در ادبیات و اشعار شعرای گرانقدر ایران نیز از درختان بسیار یاد شده است٬ تا جاییکه در بعضی از آنها درختان تبدیل به قهرمانان داستان و یا شخصیت های سخنگو همراه با احساسات انسانی شده اند(!) مانند شعر «دو کاج» اثر «محمد جواد محبت». در هنر نگارگری و حتی فرش ایرانی نیز درختان و گل و بته از نقوش اصلی به شمار می روند.
شاید یکی از مفیدترین مشاغلی که کمتر به آن توجه می شود٬ کار «مأموران شهرداری» باشد. آنان وظیفهٔ زیباسازی شهرها را به دوش می گیرند٬ و با جمع آوری زباله ها و همچنین گستردن فضای سبز٬ نقش به سزایی در زندگی بهتر مردم ایفا می کنند.
و حالا جواب سوال اخیر را به شما می دهم.
آیا می دانید که کهنسال ترین درخت ایران چه درختی است و کجا قرار دارد؟
درختی به نام «سرو اَبَر کوه» در استان یزد ایران وجود دارد که چهارهزار سال عمر دارد. این درخت که به عنوان «سرو زرتشتی» نیز شناخته شده٬ دومین درخت کهنسال جهان است که هر ساله جهانگردان بسیاری را به سوی خود جذب می کند.
این درس چطور بود؟ چیز جالبی یاد گرفتید؟
روز درختکاری در کشور شما کِی و چگونه برگزار می شود؟
نظر خود را برای ما به PersianPod101.com ارسال کنید. به امید دیدار در درس بعدی!

Comments

Hide