Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

سلام به همگی‌، من آنیتا هستم.
شاید بدانید که یکی از معروفترین و خوشبوترین محصولات جهان به نام «گلاب» در ایران تولید می شود. «گلاب» در واقع عصاره ای است که از گل رز تهیه می شود و موارد مصرف فراوان و فواید زیای دارد.
در این درس یاد می گیرید که هر سال بهار٬ در شهر کاشان ایران گلهای محمدی یا سرخ جمع آوری می شوند و طی مراحل خاصی با جوشاندن و تقطیر آب آنها گلاب درست می شود. به این اعمال «مراسم گلاب گیری» گفته می شود.
آیا می دانید که «گلاب» در تولید کدام مواد خوراکی کاربرد دارد؟
جواب را در آخر این ویدئو به شما نشان خواهیم داد.
«گلاب» همان طور که از نامش پیداست به «آب گل» گفته می شود٬ یا به عبارتی مایعی که از گل محمدی یا «گل رز» به دست می آید. به دلیل تجمع این نوع خاص از گل سرخ درایران٬ این کشور٬ خصوصاً شهر کاشان از مراکز اصلی تولید گلاب به شمار می رود. همچنین این مایع به دلیل خواص فراوانی که برای سلامتی بدن دارد به مقدار زیاد در ایران تولید و مصرف می شود. از جمله خواص مثبت گلاب می توان به بهبود پوست های خشک و حساس٬ کاهش خستگی و تقویت قلب٬ درمان سردرد٬ و استفاده در مواد خوراکی اشاره کرد. همچنین از گذشته های دور در مراسم مذهبی و سنتی ایران از عطر گلاب استفاده شده است. از جمله در عزاداری ها به دلیل ایجاد حس آسودگی و آرامش بسیار کاربرد دارد.
از مراحل تولید گلاب همیشه به عنوان «مراسم» یا «جشن» گلاب گیری یاد شده است. این امر شاید به دلیل پیوند «گلاب» با جسم و روح٬ و قدمت آن باشد. در قدیم برای مراسم گلاب گیری دیگ مخصوص و گل های محمدی را کنار رودخانه ها برده ضمن خواندن دعاهای مذهبی مراسم را انجام می دادند. امروزه از اواسط بهار که اوج شکوفایی گل های محمدی بویژه در مرکز ایران است٬ معمولاً مردم از اوایل صبح یا قبل از طلوع آفتاب که عطر و بوی گلها بیشتر و تازه تر است٬ به باغچه های گل محمدی می روند و گل ها را در تعداد بسیار زیاد چیده و جمع آوری می کنند. سپس آنها را به مکان هایی که گلاب با وسایل خاص تولید می شود منتقل می کنند. گلاب هم اکنون به دو شیوهٔ سنتی و پیشرفته تولید می شود.
گل های محمدی چیده شده را به همراه آب فراوان در دیگ های مسی بزرگ قرار می دهند. سپس «کلاهک» سنگینی از جنس مس را روی آن می گذارند. زیر دیگ ها را با چراغ های کوره ای خاص حرارت می دهند. بخارهای حاصل از جوشیدن آب و گل از طریق لوله های بلند و باریک آلومینیومی به نام «نیچه» به داخل پارچ های بزرگ یا مخزن ذخیرهٔ گلاب منتقل می شوند. به دلیل سردی دیواره های پارچ٬ بخارها پس از تماس با آنها تقطیر شده تبدیل به مایع گلاب می شوند. پس ز حدود ۴ ساعت پارچها پر می شوند و عمل گلاب گیری پایان می یابد. سپس این مایع را درون بطری های شیشه ای ریخته به فروش می رسانند. هر ساله عدهٔ زیادی از مردم از نقاط مختلف برای تماشای این مراسم به قمصر کاشان می آیند.
هر سال در زمان خاصی٬ «کعبه» یا خانهٔ خدا٬ به وسیلهٔ گلاب خالصی که در ایران تولید شده٬ شست و شو داده می شود. این گلاب منحصراً توسط گلاب گیران بومی قمصر تهیه و به عربستان ارسال می شود.
و حالا جواب سوال اخیر را به شما می دهم.
آیا می دانید که «گلاب» در تولید کدام مواد خوراکی کاربرد دارد؟
گلاب در واقع می تواند در اکثر غذاها و دسرها و نوشیدنی ها برای اشخاصی که مزه یا اسانس آنرا دوست دارند استفاده شود. گلاب به ویژه در تهیهٔ مربا٬ شربت٬ کیک٬ بستنی٬ و خوراکی های شیرین ایرانی کاربرد دارد.
این درس چطور بود؟ چیز جالبی یاد گرفتید؟
آیا تا به حال گلاب را می شناختید یا از آن استفاده کرده اید؟
نظر خود را برای ما به PersianPod101.com ارسال کنید. به امید دیدار در درس بعدی!

Comments

Hide