Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

سلام به همگی‌، من آنیتا هستم.
این بار به رسم و رسوم بعد از جشن عروسی می پردازیم. جشن هایی که برای اعلام پایان عروسی و آغاز زندگی مشترک گرفته می شوند٬ که از آن جمله می توان به «پاتختی»٬ «مادرزن سلام»٬ «پاگشا» و «ماه عسل» اشاره کرد.
در این درس فرا می گیرید که در مراسم «پاتختی» که روز پس از عروسی می باشد٬ نزدیکان عروس برای وی هدیه می آورند. سپس عروس و داماد برای یک ماه به «ماه عسل» می روند٬ تا زمان برگزاری مراسم «پاگشا» چهل روز پس از عروسی فرا برسد.
آیا می دانید که «کاچی» و «قیقناق» چیست؟
جواب را در آخر این ویدئو به شما نشان خواهیم داد.
«پاتختی» به مهمانی ای می گویند که روز بعد از عروسی برگزار می شود. مراسم «پاتختی» بدین شکل است که عروس را با لباس های فاخر روی صندلی باشکوهی یا به اصطلاح «تخت» می نشانند و زنان و دختران فامیل یا آشنا کنار یا «پای» این تخت٬ گرد هم جمع می شوند و هدیه ای بنام «رونما» به عروس می دهند. «رونما» می تواند یکی از وسایل جدید خانهٔ عروس باشد٬ مانند ظروف زیبا٬ قاب عکس٬ و یا اینکه مبلغی پول که عروس با آن هر آنچه بخواهد تهیه کند. سپس پذیرایی و رقص و شادی صورت می گیرد. «پاتختی» اکثراً مهمانی زنانه ای است٬ که برای خوشحال کردن عروس و گرامی داشتن وی به عنوان قهرمان روز صورت می گیرد.
مراسمی وجود دارد به نام «مادرزن سلام» که آن هم در صبح پس از جشن عروسی٬ در واقع قبل از «پاتختی» صورت می گیرد. در این مراسم٬ داماد به ملاقات با مادر عروس می رود و از او برای دخترش تشکر می کند. مادر عروس نیز می تواند هدیه ای کوچک در مقابل به وی بدهد. مراسم بعدی «پاگشا» نام دارد٬ که به معنی «گشوده شدن» پای عروس و داماد به خانه های اعضای فامیل می باشد. یعنی ۴۰ روز پس از عروسی٬ برای اولین بار مادر عروس٬ داماد و عروس را به خانهٔ خودشان٬ و از آن پس بقیهٔ اعضای فایل به ترتیب آنها را به خانه های خود دعوت می کنند.
بیشترین شباهت رسوم پس از عروسی در ایران با نقاط دیگر «ماه عسل» می باشد که فرصتی است تا عروس و داماد مدتی را در کنار هم با خوشی و به دور از نگرانی های روزمره بگذرانند. به این منظور معمولاً به مکانی دلپذیر سفر می کنند. شاید به داخل طبیعت٬ کنار دریا٬ یا کوهنوردی بروند٬ و یا تنها به استراحت و صرف غذا در رستوران های شیک بپردازند٬ یا از مکان های مشهور مانند برج ایفل دیدن کنند! این دوران به دلیل رؤیایی بودن و خاطرات به شیرینی عسل آن که حدود یک ماه طول می کشد٬ «ماه عسل» نام گرفته است.
گفته می شود که یکی از علل نامگذاری «ماه عسل» به این نام به این دلیل بوده است که در قدیم الایام در بابل باستان بر اساس رسم و رسوم٬ پدر عروس یک نوع نوشیدنی شیرین تهیه شده از عسل را برای نوشیدن به داماد می داده است. از این رو در آن زمان نام «ماه عسل» پدید آمده است.
و حالا جواب سوال اخیر را به شما می دهم.
آیا می دانید که «کاچی» و «قیقناق» چیست؟
«کاچی» و «قیقناق» دو نوع شیرینی است که در ایام گذشته در روز «پاتختی» برای عروس و داماد می آوردند. «کاچی» نوعی حلوا است که از آب و روغن و زعفران و شکر تشکیل شده است٬ و «قیقناق» نیز زردهٔ تخم مرغ همراه با شکر است که در روغن سرخ می شود.
این درس چطور بود؟ چیز جالبی یاد گرفتید؟
آیا نزد شما مراسم دیگری پس از ازدواج وجود دارد؟
نظر خود را برای ما به PersianPod101.com ارسال کنید. به امید دیدار در درس بعدی!

Comments

Hide