Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

سلام به همگی‌، من آنیتا هستم.
پس از «خواستگاری» و دوران نامزدی٬ نوبت به مراسم ازدواج می رسد. بیایید راجع به اصلی ترین بخش مراسم ازدواج صحبت کنیم. این مراسم در ایران امروز عبارتند از دو مرحلهٔ «عقد» و «جشن عروسی».
در این درس فرا می گیرید که در «مراسم عقد»٬ عروس و داماد به صورت رسمی با همدیگر ازدواج می کنند. پس از آن در «جشن عروسی» به رقص و پایکوبی می پردازند. در «مراسم عقد» سفرهٔ با شکوهی پهن می کنند که «سفرهٔ عقد» نام دارد.
«سینی عاطل و باطل» در مراسم ازدواج٬ نام چیست؟
جواب را در آخر این ویدئو به شما نشان خواهیم داد.
«عقد» عبارتست از پیمان زناشویی٬ یا قولی که در ابتدای ازدواج٬ عروس و داماد در حضور همه به یکدیگر راجع به ادامهٔ زندگی در کنار هم می دهند. هنگام مراسم عقد٬ شخصیتی مذهبی به نام «عاقد»٬ خطبهٔ عقد یا جملات خاص مربوط به ازدواج را با همراهی عروس و داماد می خواند و از عروس می پرسد که آیا وی حاضر است به عقد داماد مورد نظر در بیاید یا خیر. در لحظۀ آخر در جواب سوال عاقد٬ عروس معمولاً می گوید:: «با اجازهٔ بزرگترها٬ بله!» و اینگونه رضایت خود را اعلام می کند. سپس حلقه ها ردوبدل می شوند.
مراسم عقد سنتی معمولاً دور سفره ای به نام «سفرهٔ عقد» صورت می گیرد. در یک طرف سفره٬ عروس و داماد در کنار هم می نشینند٬ نزدیکان آنان پارچهٔ سفید بزرگی را بالای سر آنها نگه می دارند و دو عدد «کله قند» را روی آن می سابند تا به نشانهٔ شیرینی زندگی جدیدشان٬ روی سر آنها فرو بریزد. روی سفره نیز اقلام خاصی وجود دارند مانند دو شمعدان و آینه در وسطشان٬ نان و پنیر و سبزی به عنوان شادی و نعمت٬ تخم مرغ برای باروری٬ سکهٔ طلا به عنوان ثروت٬ اسپند٬ عسل و ماست به معنی شیرینی و ترشی زندگی٬ و مهمترین آنها کتاب قرآن و جانماز به معنای تقدس.
پس از مراسم عقد٬ «جشن عروسی» برگزار می شود. جشن عروسی معمولاً شامل صرف غذا و دسر در فضای وسیع یک تالار می باشد. در همین تالار٬ به همراه موسیقی شاد٬ رقص و پایکوبی نیز صورت می گیرد. در اکثر خانواده های مسلمان٬ این رقص دارای دو بخش جدا از هم برای خانم ها و آقایان می باشد. هنگام رقص به عنوان یک سنت جالب٬ به رقاصان ماهرتر مبلغی اسکناس به نام «شاباش» هدیه می دهند. سپس قبل از بریدن کیک عروسی٬ شخصی از آشنایان همراه با چاقوی کیک می رقصد٬ تا پس از آن کیک توسط عروس و داماد بریده شود.
در عروسی های مدرن ایران٬ بسیاری از رسوم غیر ایرانی نیز اضافه شده اند. از جمله تزئین ماشین عروس٬ تهیهٔ کیک های با شکوه و فیلمبرداری از مراسم. به عبارتی از ترکیب عروسی ایرانی وغربی مراسمی بسیار شاد بوجود آمده است.
و حالا جواب سوال اخیر را به شما می دهم.
«سینی عاطل و باطل» در مراسم ازدواج٬ نام چیست؟
«سینی عاطل و باطل» یکی از اقلام سفرهٔ عقد است که عبارت است از هفت نوع دانه و ادویه. این دانه ها شامل خشخاش٬ برنج٬ سبزی خوردن٬ نمک٬ رازیانه٬ چای و کندر است٬ که از این میان نمک و کندر به اصطلاح برای دور کردن چشم شیطان استفاده می شوند.
این درس چطور بود؟ چیز جالبی یاد گرفتید؟
راجع به مراسم ازدواج در کشور خود می توانید توضیح دهید؟
نظر خود را برای ما به PersianPod101.com ارسال کنید. به امید دیدار در درس بعدی!

Comments

Hide