Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

سلام به همگی. من آنیتا هستم.
آیا در مورد مراسم هلیم پزان نذری چیزی شنیده اید؟ هلیم پزان مراسمی است که در آن اهالی روستا یا محله ای دور هم جمع شده٬ با کمک و همراهی جسمانی و مادی٬ به پختن هلیم می پردازند. این مراسم تاريخ معينی ندارد و در هر محله ای در تاريخ مختلفی برای یادبود برگزار می شود.
در این درس یاد می گیرید که هلیم چگونه پخته می شود وآنکه در نقاط مختلف ایران مراسم هلیم پزان برای دلایل مختلفی مثال دعا کردن برای بارش باران٬ به عنوان نذری و یا یادبود امام حسین برگزار می شود.
آیا می دانید که حلیم معمولاٌ کی و چگونه صرف می شود؟
جواب را در آخر این ویدئو به شما نشان خواهیم داد.
هلیم یکی از غذاهای اصیل و سنتی ایرانی است که به مدل ها و سلیقه های مختلفی درست می شود. در مراسم هلیم پزان ٬اهالی در مکانی بیرون از خانه٬ مانند جلوی در خانه ای یا جلوی مسجدی جمع شده٬ مواد لازم برای پخت هلیم را جمع آوری می کنند. هر خانواده ای بر حسب توان خود مواد لازم برای پخت حلیم را تهیه می کنند. آتش های بزرگی درست کرده و پاتیلهای پر از مواد لازم را بر آنها می گذارند. مواد لازم برای پختن هلیم عبارتند است از:: گوشت بوقلمون یا گوسفند٬ گندم پوست کنده ٬پیاز٬نمک٬زردچوبه و آب. هلیم پزی از ابتدای غروب شروع می شود و تا ساعت 2-3 بامداد ادامه می یابد. در این زمان باید همواره هلیم را هم زد وگرنه هلیم ته می گیرد. مردم این زمان را برای دور هم جمع شدن ٬گفتگو کردن با یکدیگر و یا دعا و نذر کردن استفاده می کنند.
در نقاط مختلف ایران این مراسم برای دلایل مختلفی صورت می گیرد. در روستای کرمستج فارس حداقل سالی یک بار مراسم هلیم پزان را برگزار می کنند. آنان معتقدند که با پختن و پخش هلیم میان مردم و زیارت٬ خداوند به آنها باران می دهد. در شهرستان جویبار مازندران مراسم پخت هلیم در شب اربعین بعد از نماز مغرب و عشا آغاز می‌گردد و با حضور عزاداران حسینی و اجرای مراسم سوگواری تا اذان صبح ادامه می‌یابد و هلیم در سحرگاه اربعین بین مردم توزیع می‌شود.
در ایران، هلیم در رستوران‌های خاصی به نام کله‌پزی یا طباخی سرو می‌شود. همان طور که ذکر شد، هلیم غذایی دیرپز است و طبخ آن زمان زیادی می برد و به این دلیل طباخی ها تقریباً همیشه سر کار هستند. مواد اولیه صبح به دست طباخ می‌رسد و او تا ظهر آن را پاک کرده و آماده طبخ می‌کند و سرانجام از ظهر تا صبح فردا آن را می‌پزد. در صبح‌های زمستان و ماه رمضان فروش طباخی ها زیاد می‌شود و مشتریان بیشتری تمایل به خرید هلیم دارند.
آیا می دانستید که کلمه هلیم دو ریشه مختلف دارد وآن را می توان به دو شکل نوشت؟ بعضی از لغت شناسان نام این خوراکی را با هـ دو چشم نوشته وبه فارسی معنی چسبنده از هر چیزی را دارد زیرا که هلیم غذایی بسیار چسبنده است. بعضی دیگر آن را با ح جیمی نوشته و برگرفته از واژه عربی حلیم و از ریشه حلم و بردباری می دانند زیرا که پخت این خوراک به صبر وحلم زیادی نیاز دارد.
و حالا جواب سوال اخیر را به شما می دهم.
آیا می دانید که هلیم معمولاٌ کی و چگونه صرف می شود؟
هلیم معمولاً داغ٬ با کره و شکر یا نمک و دارچین و دانه کنجد تزئین شده، برای صبحانه صرف می شود. در ماه رمضان ٫بخاطر مقوی و دیر هضم بودن آن٫ هلیم برای افطاری بسیار مفید است. در روزهای سرد زمستان نیز غذای پرچرب و داغی مانند هلیم پرطرفدار می باشد.
این درس چطور بود؟ چیز جالبی یاد گرفتید؟
در شهر شما نیز مراسمی وجود دارد که مردم دور هم جمع شده و غذایی را با همراهی یکدیگر بپزند؟
نظر خود را برای ما به PersianPod101.com ارسال کنید. به امید دیدار در درس بعدی!

Comments

Hide