Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

سلام به همگی‌، من آنیتا هستم.
نفت٬ از بزرگترین و مشهورترین سرمایه های طبیعی ایران به شمار می آید. تصور نقش اقتصادی نفت ایران در عرصه های مختلف٬ زمینه ایست برای آغاز صحبت دربارهٔ اهمیت «ملی شدن صنعت نفت ایران».
در این درس یاد می گیرید که در ۲۹ اسفند سال ۱۳۲۹ (۲۰ مارچ ۱۹۵۱) صنعت نفت ایران ملی شد. طبق قانون ملی شدن نفت ایران٬ کلیه حقوق استخراج و بهره برداری از نفت ایران به خود دولت ایران تعلق پیدا کرد.
آیا می دانید نفت اولین بار کی و در کدام ناحیهٔ ایران کشف شد؟
جواب را در آخر این ویدئو به شما نشان خواهیم داد.
نفت ایران به عنوان یک ثروت طبیعی همواره در مرکز توجه ملت های مختلف قرار داشته است. برخی برای بردن سود بیشتر از این ثروت در صدد سوء استفاده از طرق مختلف بر آمده اند. در سال ۱۲۸۰ شمسی یا ۱۹۰۱ میلادی٬ امتیاز اکتشاف٬ استخراج٬ بهره برداری و فروش نفت در کل ایران به یکی از اتباع انگلیسی به نام ویلیام دارسی واگذار شد. بر این اساس سود بسیار کمی از این قرارداد به ایران تعلق می گرفت. جدال بر سر نفت ایران سالها طول کشید٬ و مردم بسیاری در آن شرکت داشتند. سرانجام با تلاش های ایران در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ شمسی «قانون ملی شدن نفت ایران» تصویب شد و طبق آن کل حقوق بهره برداری از آن به دولت ایران واگذار گردید.
هم اکنون بخش عظیمی از صنعت و اقتصاد ایران بر پایهٔ ذخایر نفتی کشور می چرخد. از صادرات نفت و تولید انرژی یا فراورده های نفتی و قیمت بنزین گرفته٬ تا تأثیر آنها بر قیمت بقیه کالاها و خدمات. بنابراین مدیریت و استفادهٔ صحیح از آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یکی از نتایج این مدیریت را می توان در بازار بورس جهانی و نوسانات قیمت ارز مشاهده کرد. در حال حاضر همهٔ اعضای جامعه می کوشند تا نهضتی که از زمان ملی شدن نفت ایران آغاز شده ثمربخش بوده٬ و نفت یا طلای سیاه همچنان به عنوان گنج ملی باقی بماند.
«روز ملی شدن نفت ایران» آخرین تعطیلی سال شمسی به حساب می آید. این روز یا همان ۲۹ اسفند روز آخر سال در تقویم ایران است٬ البته به جز سالهای کبیسه که در آنها ماه آخر ۳۰ روز دارد. به بهانهٔ این روز٬ در تلویزیون ایران برنامه هایی برای یادآوری جریان ملی شدن نفت ایران پخش می شود. همچنین ممکن است بعضی از شرکت ها یا فروشگاه ها برای فروش محصولات خود به مناسبت این روز٬ تخفیف ویژه ای قائل شوند. رویدادهای مربوط به این روز نیز در مدارس به دانش آموزان در درس تاریخ تدریس می شود.
«شرکت نفت ایران و انگلیس» در گذشته از فعال ترین شرکت های ایران جهت پالایش نفت بود. پس از ملی شدن نفت ایران٬ «شرکت ملی نفت ایران» جایگزین آن شد که تحت نظارت دولت و ریاست جمهوری ایران فعالیت می کند.
و حالا جواب سوال اخیر را به شما می دهم.
آیا می دانید نفت اولین بار کی و در کدام ناحیهٔ ایران کشف شد؟
در روز ۵ خرداد ۱۲۸۷ شمسی (۲۶ می ۱۹۰۸ میلادی) در شهر «مسجد سلیمان» نفت ایران کشف شد. با این رویداد٬ عنوان حفاری اولین چاه نفت ایران و همچنین نخستین اکتشاف نفت در خاورمیانه به مسجد سلیمان اختصاص یافت.
این درس چطور بود؟ چیز جالبی یاد گرفتید؟
راجع به نفت ایران چه اطلاعات دیگری دارید؟ چه کشورهای نفت خیز دیگری می شناسید؟
نظر خود را برای ما به PersianPod101.com ارسال کنید. به امید دیدار در درس بعدی!

Comments

Hide