Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

سلام به همگی‌، من آنیتا هستم.
«روز مادر» در کل دنیا به مهر مادری اختصاص دارد. هم اکنون در ایران روز ۲۰ ماه قمری جمادی الثانی به افتخار مادر نامدار اسلام فاطمه زهرا روز مادر نام گرفته است. بدلیل قمری بودن این تاریخ٬ در تقویم میلادی این روز در هر سال متفاوت است.
در این درس یاد می گیرید که در ایران در «روز مادر»٬ فرزندان به مادران خود و شوهران به همسران خود هدیه می دهند و برای قدردانی از زحمات آنان٬ در شاد کردنشان به ویژه در این روز خاص می کوشند.
آیا می توانید مشهورترین «ایزدبانوان» یا «الهه های» ایران باستان را نام ببرید؟
جواب را در آخر این ویدئو به شما نشان خواهیم داد.
«روز مادر» در ایران حاضر٬ سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا می باشد. او که از بزرگترین زنان تاریخ مسلمانان به شمار می رود٬ مادر امام حسن و حسین سالار شهیدان می باشد. از او پیوسته به مظهر پاکی و ایمان و تقوا یاد می کنند. در زمان حکومت شاه٬ تاریخ «روز مادر» متفاوت بوده٬ در روز ۲۵ آذر یا تولد «فریده دیبا» مادر همسر شاه پهلوی یا «فرح دیبا» برگزار می شده است. پس از انقلاب تاریخ این روز برای جلوگیری از اغتشاشات به تاریخ فعلی تغییر پیدا کرد.
و اما «روز مادر» ریشه در تاریخ کهن ایران دارد. در روزگار زرتشتیان این روز در پنجم ماه شمسی اسفند بوده «اسفندگان» نام داشته است. طبق روایات٬ این روز را نماد زمین و باروری می دانستند٬ و به همین دلیل به عنوان روز مادر یا روز زن برگزیده شده است. در این روز مردان به همسران خود به نشانهٔ قدردانی و سپاس هدیه می دادند. همچنین زنان آزاد بودند که با خواست و انتخاب خویش مرد زندگی خود را برگزینند٬ که به همین خاطر این روز به نام جشن «مردگیران» نیز نامیده شده است.
در روز مادر کنونی ایران٬ برای بزرگداشت مادران فعالیت های بسیاری صورت می گیرد. اکثر کودکان شاخه یا دسته گلی زیبا به عنوان هدیه به مادران خود تقدیم می کنند. گاهی نیز شوهران یا فرزندان جواهرالات زینتی٬ گردنبند یا گوشواره ای به زن یا مادر خانهٔ خود هدیه می دهند. در هر حال٬ شیوهٔ تبریک بنا به سلیقهٔ هر شخص یا خانواده فرق می کند. شاید خانواده ای مادر خود را در این روز در رستوران مهمان کنند. و یا از طریق دادن کارت پستال یا فرستادن پیام تبریک با تلفن همراه توجه خود را به مادرشان نشان دهند. گاهی حتی ممکن است با دادن شیرینی وی را خوشحال کنند. آنچه که مسلم است٬ مشترک بودن حس سپاس از مادر می باشد.
در سال های اخیر در ایران٬ برای زنان تسهیلات زیادی فراهم شده است. از این میان می توان به احداث «پارک بانوان» و یا «تاکسی بانوان» اشاره کرد.
و حالا جواب سوال اخیر را به شما می دهم.
آیا می توانید مشهورترین «ایزدبانوان» یا «الهه های» ایران باستان را نام ببرید؟
«میترا» الههٔ مهر یا خورشید به شمار می رفته و «آناهیتا» یا «ناهید» ایزدبانوی باران و آبهای روان بوده است. غیر از اینها نامهای دیگری نیز وجود دارند مانند «خشاتریا» الههٔ جنگ٬ «آذر» الههٔ آتش٬ «ایندرا» الههٔ خشم٬ و «وایو» الههٔ طوفان.
این درس چطور بود؟ چیز جالبی یاد گرفتید؟
روز مادر نزد شما کی و چگونه برگزار می شود؟
نظر خود را برای ما به PersianPod101.com ارسال کنید. به امید دیدار در درس بعدی!

Comments

Hide