Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

سلام به همگی‌، من آنیتا هستم.
«نیمهٔ شعبان» روز ولادت آخرین امام شیعیان یا نجات دهندهٔ جهان٬ حضرت مهدی می باشد. این روز در میان مسلمانان ایران روز بسیار فرخنده و مبارکی است و جشن به شمار می رود.
در این درس فرا می گیرید که شیعیان که منتظر ظهور دوبارهٔ امام مهدی هستند٬ روز پانزدهم ماه شعبان یا ماه هشتم قمری را جشن گرفته٬ با چراغانی کوچه و خیابان و پخش شیرینی٬ خوشحالی خود را ابراز می کنند.
حضرت مهدی به چه نام ها و القاب دیگری نیز شناخته شده است؟
جواب را در آخر این ویدئو به شما نشان خواهیم داد.
نیمهٔ شعبان٬ همان روز تولد امام مهدی یعنی دوازدهمین و آخرین امام شیعیان است. سالها پیش٬ پس از مرگ پدرش امام حسن عسگری یا یازدهمین امام٬ حضرت مهدی جانشین وی شد. ولی به دلیل دشمنان زیادی که داشت٬ به صورت پنهان از چشم آنان و با یاری چهار نفر نایب٬ مردم را به راه راست و خداپرستی هدایت می کرد. سپس٬ غیبت طولانی وی آغاز شد که تا به امروز ادامه دارد. شیعیان معتقدند که ایشان گرچه به چشم دیده نمی شوند٬ ولی در میان مردم حضور دارند. در ضمن روزی در آینده دوباره ظهور کرده و مردم را از ظلم و ستم نجات خواهند داد.
در ایران جشن نیمهٔ شعبان با شکوه هر چه تمام تر برگزار می شود. در این روز٬ چراغانی های فراوان و تزیینات گسترده در سطح کشور انجام می شوند و همه جا آهنگ های شاد به گوش می رسد. تحت تأثیر چراغ هایی که بر در و دیوار ساختمان ها پیوسته روشن و خاموش می شوند٬ فضای شب بسیار رنگارنگ و درخشنده و پر از رفت و آمد مردم است. همچنین شیرینی و شربت و غذای مجانی در میان مردم پخش می شود و سخنرانی هایی در مکان های مختلف برگزار می شوند. در این میان عبادت و نماز عید نیز جای خاص خود را دارد که با یادآوری امام مهدی همراه است.
یکی از مواردی که از جشن نیمهٔ شعبان تأثیر فراوان می پذیرد برنامه های تلویزیون است. در این عید٬ تلویزیون پر است از برنامه های متنوع و ویژهٔ نیمهٔ شعبان که از این میان می توان به نمایش های طنز و خنده دار٬ پخش موسیقی های ویژهٔ عید٬ و برگزاری مسابقات فرهنگی و ورزشی اشاره کرد. این مسابقات که معمولاً توسط یک مجری به صورت زنده و با حضور عده ای شرکت کننده و تماشاگر در محل اجرا می شوند٬ معمولاً شامل قرعه کشی بوده با اعلام و تقدیم جوایز صورت می گیرند. در کنار اینها پخش فیلم های سینمایی ایرانی و خارجی٬ و برنامه های شاد برای کودکان نیز از روزهای عادی بیشتر بوده همگی به عید اختصاص دارند.
در میان مسلمانان شیعه و سنی در ارتباط با حضرت مهدی اختلاف نظر وجود دارد. سنی ها یا اهل سنت معتقدند که امام مهدی هنوز به دنیا نیامده است ولی در آینده متولد شده و ظهور می کند. در حالیکه شیعیان می گویند که وی در گذشته متولد شده و اکنون غایب است٬ ولی روزی دوباره ظهور می کند.
و حالا جواب سوال اخیر را به شما می دهم.
حضرت مهدی به چه نام ها و القاب دیگری نیز شناخته شده است؟
از جمله القاب حضرت مهدی٬ «امام زمان»٬ «صاحب الزمان»٬ «ولی عصر»٬ «قائم آل محمد»٬ و «مهدی موعود» می باشند.
این درس چطور بود؟ چیز جالبی یاد گرفتید؟
آیا نیمۀ شعبان در کشور شما هم برگزار می شود؟ اگر می شود، می دانید چه نام دارد؟
نظر خود را برای ما به PersianPod101.com ارسال کنید. به امید دیدار در درس بعدی!

Comments

Hide