Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

سلام به همگی‌، من آنیتا هستم.
دوست دارید در مورد شب جشن میلاد خورشید صحبت کنیم؟ این جشن که «شب چله» یا «یلدا» نام دارد٬ بیشتر از هر شب دیگری طول می کشد و از آن پس روزها بلند تر می شوند.
در این درس فرامی گیرید که ایرانیان در شب یلدا یا ۲۰ دسامبر تا دیروقت بیدار مانده٬ فال حافظ می گیرند و به صرف میوه و آجیل می پردازند تا ساعات شب طولانی به شادی سپری شوند.
آیا می دانید که مفهوم واژه های «چله» و «یلدا» چیست؟
جواب را در آخر این ویدئو به شما نشان خواهیم داد.
شب «یلدا» بلندترین شب سال در اول زمستان است. ایرانیان در قدیم اعتقاد داشتند که تولد دوبارهٔ خورشید در انتهای این شب صورت می گیرد٬ به همین خاطر شب را تا صبح به انتظار خوش آمد گویی به خورشید جشن می گرفتند. از دیگر داستان ها دربارۀ این شب٬ قصهٔ عشق میان خورشید و ماه است. گویا خورشید هر روز به انتظار دیدار ماه تا شب بیدار می نشسته ولی هنگام رسیدن ماه خوابش می گرفت. سر انجام وقتی موفق به ملاقات با ماه می شود صبح خواب مانده٬ شب طولانی تر از همیشه می شود.
یکی از رسوم بسیار پرطرفدار شب یلدا٬ فال گرفتن با دیوان شعر «حافظ» است. بدین صورت که در ابتدا کسی نیتی می کند٬ و سپس معمولاً بزرگتر خانواده صفحه ای از کتاب را به طور اتفاقی باز می کند و شعر آن را با صدای بلند خوانده٬ آنرا معنی می کند. پس از آن فرد مورد نظر معنی شعر را با توجه به نیت خود تعبیر و تفسیر می کند. در برخی خانواده ها نیز گرفتن فال با گردو رواج دارد. اگر بپرسید با گردو چگونه می توان فال گرفت؟ پاسخ اینست که پس از شکستن پوستهٔ سخت گردو اگر درون آن پوک باشد٬ به معنی فال بد است که البته معمولاً این حالت کمتر پیش می آید!
و اما سرانجام بهترین و لذت بخش ترین قسمت شب یلدا٬ همان دور هم جمع شدن افراد است. معمولاً آتش به عنوان یکی از نمادهای یلدا بخشی از گرمای این جمع را تأمین می کند. روی اکثر میزهای این شب نیز معمولاً چند چیز مشترک وجود دارند که عبارتند از انواع آجیل ها و همچنین خوراکی ها و میوه های قرمز مانند انار و هندوانه. این میوه ها را به گونه های جالب تزیین کرده صرف می کنند. برش دادن هندوانه به اشکال مختلف از جمله چهره های گوناگون مانند کدو تنبل هالووین٬ و پر کردن داخل آن از انواع میوه٬ آجیل و شیرینی نیز از سرگرمی های شب یلدا محسوب می شود.
آیا می دانستید که در برخی از روایات «شب چله» و «کریسمس» را یکی می دانند؟ این باور در واقع از نزدیک بودن زمانی این دو شب٬ شباهت برخی از رسوم قدیمی هر دو٬ و بودن مفهوم «میلاد» در هر دوی اینها سرچشمه می گیرد.
و حالا جواب سوال اخیر را به شما می دهم.
آیا می دانید که مفهوم واژه های «چله» و «یلدا» چیست؟
کلمهٔ «چله» از لغت «چهل» یا «چهله» برگرفته شده است و به معنی گذشتن مدت زمانی خاص از یک سال است. واژهٔ «یلدا» نیز در زبان سریانی به معنی «تولد» یا «زایش» است٬ که نشان دهندهٔ «تولد خورشید» می باشد.
این درس چطور بود؟ چیز جالبی یاد گرفتید؟
نظرتان راجع به شب یلدا چیست؟ آیا رسومی مشابه شب یلدا دارید؟
نظر خود را برای ما به PersianPod101.com ارسال کنید. به امید دیدار در درس بعدی!

Comments

Hide